Jakie są podstawowe różnice pomiędzy mikrocementem a posadzką poliuretanową?
W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniego materiału na posadzkę nie sprowadza się już jedynie do klasycznych opcji, takich jak drewno czy płytki ceramiczne. Urządzając swój dom lub mieszkanie, do wyboru mamy coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które oprócz estetycznego wyglądu, zapewniają również wysokie standardy trwałości oraz funkcjonalności. Wymagania te z pewnością spełniają posadzki poliuretanowe i mikrocement, które zdobywają coraz większą popularność, będąc interesującą alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Warto więc poznać je trochę bliżej, dokładniej przyglądając się charakterystyce każdej z opcji oraz ostatecznie porównując, która z nich spełni oczekiwania w Twoim/Państwa domu.
CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ POSADZKA POLIURETANOWA?
- Jednolita lub dwubarwna, barwiona w kolorze z palety RAL.
- Posiadająca właściwość samopoziomowania – jest bardzo gładka.
- Tłumiąca hałasy dzięki elastycznej powłoce.
- Może być odporna na działanie UV (przy zastosowaniu odpowiednich materiałów, ponieważ nie wszystkie poliuretany wykazują się tą cechą).
- Wykończona w połysku, satynie oraz macie.
- Możliwe drobne pofałdowania na spadkach (np. pod prysznicem), spowodowane płynną postacią materiału, która może delikatnie spłynąć (np. ku odpływowi).
CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ MIKROCEMENT?
- Barwiony w kolorach z palety producenta (kilkanaście dostępnych barw).
- Posadzka (w naszym wypadku) epoksydowa, o bardzo wysokiej wytrzymałości w porównaniu do standardowych mikrocementow polimerowych.
- Szpachlowany, z lekką fakturą, która jest wypłycona przez szlifowanie każdej z warstw.
- Niejednolity, z możliwością uzyskania kontrastowych przepaleń, tzw. chmurek lub z bardzo małą ilością przepaleń.
- Posiadający drobne wżery – zagłębienia/rysy na powierzchni podłogi.
- Wykończony w satynie lub macie.
CO ŁĄCZY MIKROCEMENT I POSADZKĘ POLIRETANOWĄ?
Zacznijmy od kluczowych cech wizualnych – obie posadzki mają grubość 2mm oraz pokryte są lakierem poliuretanowym. Dodatkowo, każda posiada dylatacje przeciwskurczowe, które uzupełnione są ostatecznie masą poliuretanową uszczelniająco-klejącą. Co istotne, znacznie nie różni się także cena oraz proces ich wykonywania, trwający zazwyczaj od 5 do 7 dni roboczych.
JAKIE SĄ RÓŻNICE POMIĘDZY POSADZKĄ POLIURETANOWĄ A MIKROCEMENTEM?
Przystąpmy najpierw do mikrocementu, który jest bardziej uniwersalny pod względem zastosowania. Podłogi poliuretanowe realizowane są bowiem wewnątrz mieszkań bądź domów, mikrocement natomiast jest możliwy do stosowania również w lokalach użytkowych i budynkach użyteczności publicznej.
Różnicę możemy zauważyć także w kwestii codziennego użytkowania – dzięki niejednolitości mikrocementu, wszelkie zabrudzenia są na nim mniej widoczne, choć samo sprzątanie jest trochę bardziej uciążliwe poprzez występujące drobne pory. Odwrotnie jest natomiast z podłogą poliuretanową – przez swoją jednolitość niestety nie jest w stanie ukryć jakichkolwiek zabrudzeń, ale również dzięki niej łatwo i szybko można się ich pozbyć.
Wybór odpowiedniej posadzki to tak naprawdę kwestia indywidualna klienta oraz jego pomysłu na wnętrze.
- Mikrocement to opcja idealna dla nowoczesnych, surowych oraz industrialnych wnętrz, które lubią połączenie funkcjonalności ze stylem.
- Podłoga poliuretanowa to natomiast połączenie estetyki i prostoty, która wpasuje się do każdego wnętrza, pozwalając na eksperymentowanie z uzyskanym efektem wizualnym.
Ostateczny wybór powinien z pewnością zależeć od własnych preferencji estetycznych, oczekiwań co do trwałości oraz planowanego przeznaczenia pomieszczenia, w którym zostanie zastosowany dany rodzaj posadzki.