Czy zastanawiali się Państwo czym są dekoracyjne posadzki żywiczne? Gdzie i jak się je wykonuje? Jakie warunki znoszą i czy chcieliby je państwo posiadać u siebie w domu, garażu, biurze lub gabinecie? Czy może chcieli byście je widywać w swojej ulubionej galerii bądź restauracji?  Jako pracownik firmy Resinfloor, postaram się przybliżyć Państwu świat szczecińskich posadzek dekoracyjnych bazujący na żywicy poliuretanowej.

Wymagania dotyczące podłoży oraz prace przygotowawcze przed wykonaniem dekoracyjnej posadzki żywicznej

Podłogi dekoracyjne wykonujemy na wylewkach:

  • Cementowych – jastrychy lub wylewki przemysłowe,
  • Anhydrytowych,
  • Samopoziomujących.

Oraz na wypoziomowanych kaflach (po wcześniejszym przygotowaniu, z zastrzeżeniem, że kafle solidnie się trzymają podłoża). Wylewki pod nasze posadzki z żywicy poliuretanowej powinny być wykonane minimum 4 tygodnie przed rozpoczęciem naszych prac. Jeżeli wylewka wymaga większego przygotowania (szlifowania, skrobania, czyszczenia) to również się tym zajmujemy. Dostosowujemy daną wylewkę do swoich potrzeb (szpachlujemy ubytki, pęknięcia, szyjemy beton). Wszystkie nasze prace związane z przygotowaniem podłoża wykonywane są materiałami na bazie żywic – różnego rodzaju w zależności od potrzeb. Temperatura w pomieszczeniu, w którym montujemy dekoracyjną posadzkę żywiczną, nie powinna być niższa niż 15 stopni C, ale też nie powinna być za wysoka, tj. większa niż 30 stopni C. Kolejnym wymogiem w aplikacji żywic jest wilgotność powietrza i nie powinna przekraczać 75% – każdorazowo wszystkie te warunki kontrolujemy i mierzymy specjalistycznymi narzędziami.

 

Właściwości podłogi poliuretanowej oraz szczegóły związane z jej instalacją

Żywica jaką stosuje nasza firma, posiada wszelkie wymogi do stosowania w domach, mieszkaniach, miejscach gdzie na co dzień przebywamy, czyli tak naprawdę posadzki z niej wykonane mogą sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. Żywica poliuretanowa, z której charakteryzuje się m. in.:

  • wysoką estetyką (sprawdza się zarówno w prywatnych domach, mieszkaniach jaki i w sterylnych gabinetach lekarskich, szpitalach, czy w miejscach publicznych tj. galerie handlowe, restauracje),
  • elastycznością (przez co pozbywamy się dylatacji, tworzymy monolit na całej wylewanej powierzchni),
  • tłumieniem odgłosu kroków,
  • wysoką odpornością UV (nie zmienia swojego koloru przy dużym nasłonecznieniu – w przypadku podłóg jednobarwnych).

Do tego można jeszcze dodać, że ów żywica poliuretanowa jest dostępna w całej kolorystyce palety RAL (ponad 200 kolorów) . Możemy przy tym mieszać kolory i tworzyć dla Państwa unikatowe podłogi w efekcie np. marmuru. Przyznam osobiście, że efekt ten nadaje luksusu i elegancji wnętrzu, co widoczne jest na zdjęciach z naszych realizacji. Każda żyłka marmuru wykonywana jest ręcznie, więc każda podłoga jest unikatowa. Możemy również pokusić się o wstawki, ornamenty, płatki dekoracyjne czy klejone szablony z Państwa wzorami. Wachlarz możliwości związany z podłogami dekoracyjnymi jest ogromny. Zachęcamy do puszczenia wodzy wyobraźni. Chętnie Państwu doradzimy i przedyskutujemy różne warianty wykonania danej posadzki dekoracyjnej.

Bazowy kolor, czyli żywica oraz wierzchnie lakiery zabezpieczające, nakładane są w ściśle przestrzeganej higienie pracy i sterylnych warunkach. Dbamy o siebie, jakość i efekt końcowy naszych prac.

Warianty wykończenia posadzki dekoracyjnej i czas potrzebny do jej wykonania

Jeżeli mówimy o efekcie końcowym to proponujemy trzy możliwości „zamknięcia” bazowej żywicy. Na wybraną przez Państwa posadzkę dekoracyjną, każdorazowo wykładamy lakier poliuretanowy, a występuję on w następujących wykończeniach (każdy bez względu na ostateczny wygląd, chroni naszą podłogę przed warunkami użytkowania):

  • w połysku (błyszczący),
  • w satynie (jedwabisty mat),
  • w pełnym macie.

Tak zamknięta i wcześniej wykonana przez nas dekoracyjna posadzka żywiczna jest naprawdę prosta i łatwa w utrzymaniu czystości. Oczywiście podpowiemy państwu jak dbać o tak wykonaną podłogę, a jest to dziecinnie proste. Stosowanie dedykowanych środków czyszczących o porównywalnych kosztach do standardowych preparatów, pozwoli wydłużyć żywotność wierzchniej warstwy posadzki.

Technologia naszej firmy potrzebuje 4 dni roboczych do wykonania takiej podłogi i rzadko ten czas się wydłuża. Przeważnie tylko wtedy, gdy wylewka potrzebuje więcej naszej uwagi podczas procesu jej przygotowania, o czym informujemy Inwestorów na etapie rozmów. Przez kolejne 7 dni, podłoga w pełni się utwardza, lecz już po 2 dniach, dopuszczalny jest lekki ruch pieszy. Także, do korzystania w pełni z uroków nowej podłogi potrzeba około 12 dni.

Myślę, że dostarczyłem państwu wystarczającą ilość informacji na początek przygody z podłogami dekoracyjnymi w naszym wykonaniu. Moim zdaniem, każda podłoga, którą tworzymy jest inna i niepowtarzalna, każda ma swój charakter i to coś, dzięki czemu jest oryginalna. Odkryjcie coś innego. Państwa pomysł, nasze wykonanie – ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Posadzki dekoracyjne Szczecin – Resinfloor

 

Krzysztof Puczyński, posadzkarz, pracownik Resinfloor